SUCHÝ ÚNOR - šance ochutnat střízlivost

Kolikrát se z jednoho piva s kamarádem v hospodě stane deset anebo z jedné příležitostné skleničky hned celá láhev. Z příležitosti se tak stává každovečerní rituál, který vás uvolňuje od stresu a z takového koloběhu jde potom těžko ven.

Je suchý únor pro každého?

Máte stále potřebu si hledat příležitost k pití a konzumujete alkohol častěji, než by se mělo? Tak to patříte k dalšímu milionu Čechů, kteří mají stejný problém. Ano, je to tak, přes milion obyvatel naší země má rizikový vztah k alkoholu. Tenhle problém hraničí se závislostí a měsíční zkouška abstinence se tak snadno může změnit ve tvrdou zkoušku vůle.
Třeba ale patříte jen k těm, co si dají příležitostně skleničku. Pro vás by suchý únor měl být docela hračka.
Ať je to každopádně jakkoliv, pojďme si ukázat, co je vlastně na alkoholu špatně a jaké užitky by vám mohl suchý únor přinést.

Jak vlastně vaše tělo po alkoholu trpí?

Říká se, že: „jedna sklenička ještě nikoho nezabila“ a pravdou je, že střídmé a občasné pití alkoholu se dá skloubit se zdravým životním stylem. Pokud je ale míra, kterou si každé tělo nastavuje samo, překročena, může dojít až k fatálním následkům a vážnému poškozením na zdraví. Dochází ke zvýšení rizika zánětu jater, narušujeme jejich funkčnost a nezvládají zpracovávat přijaté toxiny. Ničíte si i žaludek, čímž narušujete celkovou chemickou rovnováhu v těle. A nejvíce alkohol samozřejmě narušuje činnost mozku.

Proč zrovna únor?

Říkáte si, je to nejkratší měsíc v roce, tak to nějak přežijete. Ačkoliv se to zdá téměř jasné, není tomu tak. Únor nebyl vybrán kvůli tomu, že má pouze 28 dní, ale protože ti, kteří suchý únor jednou v lednu vymysleli, chtěli zkrátka začít hned, od dalšího měsíce.
Také si určitě spousta z vás říká, že se jedná o lehký úkol, na měsíc si odpustíte alkohol a pak to zase doženete. Tahle výzva ale spočívá v přemýšlení a uvědomění, proto není překvapením, že 60 % lidí se vážně zamyslí a po suchém únoru zvolní. Potvrdily to studie z Velké Británie.

Děláte to pro sebe, ne pro ostatní

Suchý únor není jen „kampaň“ při které podporujete dobrou myšlenku. Musíte sami chtít změnit svůj pohled na věc, abyste pro svůj život udělali něco dobrého. Měsíc bez alkoholu vám dává šanci udělat něco pro sebe, a to nejen přestat pít.

Co s vámi tedy udělá měsíc bez alkoholu?

1. Konečně se dobře vyspíte
Po večírku často dříve než na oběd nevylezete a nejraději byste v posteli pobyli celý den. Nicméně kvalitní spánek to není. Alkohol narušuje REM spánek, který je důležitý mimo jiné pro paměť, regeneraci a udržení dobré nálady. Proto bez večerního popíjení raději ulehněte dříve, krásně se vyspíte, budete mít spoustu energie a nečeká vás žádná kocovina spojená s bolestí hlavy či nepříjemným pocitem v žaludku.

2. Uberete na váze
Abstinence může mít pozitivní vliv na vaši hmotnost. Alkohol má totiž také vlastnost spojenou s přibíráním – obsahuje poměrně velké množství kalorií a to takových, které pro tělo nemají využití, proto se rády ukládají do tuku. Pokud tedy zápasíte s kily navíc, bude pro vás mít určitě vyhýbání se alkoholu větší smysl. Nenahrazujte jej ale za nezdravé mlsání, které vás bude pravděpodobně místo alkoholu lákat, pak by výzva postrádala smysl.

3. Zlepší se vám pleť
Už po pár dnech pravděpodobně uvidíte změnu. Po alkoholu bývá pleť často povadlá, zašedlá a hlavně plná pupínků. S dostatečným pitným režimem a kvalitní stravou tyhle nedokonalosti zmizí.

4. Zvýší se vaše produktivita v práci / ve škole
Po večírku se často probouzíte rozlámaní, se špatnou náladou a bez chuti do ničeho. Málo kdo dokáže usednout k práci či učení a plně se soustředit na povinnosti. A když už ano, nebývá to efektivní. Díky omezení množství alkoholu budete moci odvádět větší množství kvalitnější práce.

Pouze vyřazení alkoholu nepomůže

Pokud se chcete do výzvy zapojit, je důležité, abyste do toho šli naplno a opravdu se sami sobě věnovali. Mít před sebou takovou vizi, která vás bude hnát k cíli. Tím nejlákavějším může být určitě změna, která jde vidět prakticky hned. Omezení alkoholu vždy vede ke zlepšení a to, jak už jsme psali, v mnoha ohledech.
Musíte tomu ale sami pomáhat, a to zejména dostatečným přísunem vody, kterou není špatné si někdy ochutit i citrónovou šťávou. Jelikož alkohol dehydratuje, musíte to dohnat později a suchý únor je perfektní příležitost, jak si navyknout na pravidelnou hydrataci.
Věnujte pozornost jídlu, skládejte si svůj jídelníček ze zdravějších potravin - spousty zeleniny a ovoce a zkuste omezit smažená jídla.
Nezapomínejte ani na pohyb, který je důležitou součástí vašeho života. Nemusíte uběhnout maraton, stačí delší procházky nebo i sauna, která vám pomůže vyplavit z těla toxiny. Pokud chcete, dá se měsíc abstinence pojmout rovnou i jako detoxikace neboli očista těla. Ulevíte si od všech škodlivin, které máte v těle zanesené a po měsíci se budete cítit jako znovuzrození.

Nikol Nechvátalová