Indiánská šiška pro původní obyvatele Severní Ameriky
Obyvatelé Severní Ameriky tuto bylinu nazývají již po staletí „Sluneční klobouk“. Indiánské kmeny ji od pradávna pěstovaly jako léčivku. Používaly ji na rány, uštknutí hadem nebo při kousnutí a bodnutí hmyzem. Odvary z kořene také používaly při zánětech nebo bolestech zubů a dásní.
Dnes je nejvíce rozšířená v Kansasu, Missouri, Oklahomě a v Arkansasu.
V Evropě jsme ji nejdříve považovali za okrasnou květinu
a až ve 20. století byla zařazena mezi léčivky. Na našem kontinentu dostala své botanické jméno dle jejího středu květu echinos neboli ježek.
Z pohledu botanika
Echinacea pochází z čeledi hvězdicovitých a dorůstá 70–90 cm. Bylina se množí z kořenových řízků nebo ze semen. Daří se jí s dostatečným přísunem slunečního světla a prospívají jí kamenité, mírně kyselé půdy. Dokáže však růst i na chudších půdách. V České republice přirozeně neroste, ale pěstujeme ji nejen pro léčebné účely.
Jako celek obsahuje třapatka silice, polysacharidy, deriváty kyseliny kávové, polyacetyleny a alkylamidy nenasycených kyselin. Každá část rostliny však obsahuje jiné látky a z toho důvodu je důležité si vybrat přípravky s echinaceou dle složení. Mnoho studií se věnuje výtažku z kořene E. palida, který má protivirové účinky, podporuje trávení, zažívání a činnost imunitního systému.
Třapatka se vyznačuje mimořádně dlouhou dobou kvetení, a to od června do září. Nejvíce pěstovaným druhem je třapatka nachová „echinacea purpurea“, která zůstává okrasná až do podzimu. Mezi další okrasné druhy patří echinacea s oranžovými květy, zvaná jako „Sunset“. Z přibližně deseti odrůd echinacei se tři používají v medicíně: „Echinacea purpurea“, „Echinacea Angustifolia“ a „Echinacea palida“.
Echinacea v kosmetice
Echinacea se často používá v kosmetickém průmyslu, jelikož příznivě působí na problematickou pleť. Je vhodná na akné, drobná poranění a spáleniny. Mimo jiné tlumí tvorbu vrásek a strií. Silice z echinacei se používají také do přípravku na opary a na problematickou kůži nohou.
Jak často bychom měli užívat echinaceu a pro koho není vhodná?
Echinaceu lze na trhu nejčastěji najít ve formě extraktu, kapek, sirupů, čaje, tablet a krémů. Bylinu je nejúčinnější používat okamžitě při prvních příznacích onemocnění a v krátkých intervalech, protože účinky jsou poměrně krátkodobé. Snižuje trvání nemoci, nepříjemné příznaky bolesti, kašle a zvýšenou teplotu. Nedoporučuje se používat dlouhodobě (více jak 8 týdnů), jelikož by nakonec mohlo dojít k potlačení imunity.
Třapatka se nedoporučuje při autoimunních onemocnění jako je například revmatoidní artritida, lupenka, roztroušená skleróza, lupus. Echinaceu by neměli užívat lidé, kteří trpí alergií na rostliny z čeledi hvězdicovitých (čekanka, heřmánek a sedmikráska). Alergie se projevuje podrážděním pokožky a dýchacími potížemi.
Prozatím nejsou doloženy žádné nežádoucí účinky, ale nedoporučuje se v době těhotenství, kojení nebo pro malé děti.
Echinacea v našich produktech
V portfoliu produktů Biogena se nachází tato rostlina v ovocném čaji řady Biogena Fantastic. Jedná se o vynikající čaj plný chuti ovoce a skořice. Příchuť echinacei nesmí chybět ani v řadě čajů Tea20, kde se krásně doplňuje s jahodovou příchutí. A nově ji najdeme také v kolekci DinoTea, která vznikla ve spolupráci s Dinoparky. Čaje jsou vytvořeny speciálně pro děti.
Na co vše je vhodná echinacea:
- pomáhá při prevenci chronického zánětu močového měchýře či prostaty
- používá se k prevenci infekčních chorob a při léčbě angíny
- používá se na hojení ran, na popáleniny a zánětlivá kožní onemocnění
- pomáhá při zánětu mízních uzlin
- vhodná na problematickou pleť
- používá se při otravách potravinami
- posiluje imunitu organismu