ZELENÉ ZLATO INDIÁNSKÉHO KMENE GUARANÍ
Jeden z nejoblíbenějších jihoamerických nápojů, připravovaný z lístků patnácti metrového stálezeleného stromu, zvaného cesmína paraguajská, se nazývá yerba maté. Strom se pěstuje převážně na jihoamerickém kontinentu (Brazílie, Uruguay, Paraguay a Argentina). Bude vás určitě zajímat původ slova maté. Jedná se o kečuánské slovo „mati“, v překladu čaj nebo odvar. Slavný Hollywood je odvozen ze slova „holly“, anglický název cesmíny.
Z POHLEDU BOTANIKA
Cesmína je jediný rod z čeledi cesmínovité, což jsou vyšší dvouděložné rostliny. Stromu prospívá prostředí potoků a lesů v nadmořské výšce 700 m nad mořem. Listy, které obsahují kofein, třísloviny, teofylin, vitamíny A, B, C a silice, jsou vejčitého tvaru 3–5,5 cm široké. Listům se říká yerba, v překladu rostlina. Plodem cesmíny jsou červené, kulaté peckovice o průměru do 1 cm. V paždí listů vyrůstají květy světlezelené barvy. V našich podmínkách můžeme cesmínu pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu. Pěstování cesmíny bylo po dlouhou dobu tajemstvím, dokud nezjistili, že semena cesmíny musí projít trávicím traktem ptáků.
PROČ SE POPÍJENÍ MATÉ POSTUPNĚ ROZŠÍŘILO PO CELÉM SVĚTĚ?
Stimulační a posilující účinky připadající této rostlině uvítá až 95% populace v Paraguayi a Argentině. Popularita nápoje yerba maté v Jižní Americe pomohla rozšíření do USA a dále do celého světa. Evropané si nápoj zamilovali již v 16. století, kdy došlo k evropské kolonizaci Jižní Ameriky. Jednou z nejvýznamnějších látek, která je obsažena v listech cesmíny přibližně ve 2%, je kofein. Jako další povzbuzující látky můžeme jmenovat theofylin a theobromin. Listy dále obsahují třísloviny, silice, antioxidanty a aminokyseliny. Nesmíme zapomenout ani na minerály (draslík, mangan, železo, fosfor, hořčík, vápník) a vitamíny (A, B, C).
JAK SE LISTY CESMÍNY PARAGUAYSKÉ ZPRACOVÁVAJÍ?
Listy cesmíny se zpracovávají fermentací a oxidací takovým způsobem, že farmáři rostlinu pytlují a nechají přirozeně kvasit. Proces dále zastaví krátkým působením vysoké teploty. Poté se maté suší a mele a konečně znovu pytluje na 12–24 měsíců zrání.
MATÉ JAKO RITUÁL
Pití maté doprovází rituál, ke kterému je potřeba nádoba z vydlabané tykve, tzv. kalabasa s úzkým hrdlem a bambusové brčko nebo kovová slámka, tzv. bombilla. Pro zachovaní teploty mají kalabasy úzké hrdlo a bombilla je v dolní části proděravělá, aby splnila funkci sítka. U nás prozatím ne, ale v Jižní Americe je popíjení maté kulturní a celospolečenská záležitost. Začátečníkům může nápoj bez dochucení připadat nahořklý, a proto se připravuje i studený s limonádou, medem, citronem, džusem nebo také karamelem.
PRO KOHO YERBA MATÉ NENÍ
Podobně jako u kávy a čaje je varováno před pitím velkého množství yerba maté. Například drcené listy Yerba Maté se doporučují v dávkování jedné čajové lžičky s 250 ml horké vody. Není vhodné pít Yerba maté nalačno. Při překročení dávek a v dlouhodobém užívání se může dostavit nevolnost a poruchy spánku. Tento nápoj se nedoporučuje lidem s kardiovaskulárním onemocnění, těhotným a kojícím ženám.
YERBA MATÉ NA TIKARO.CZ
V našem portfoliu produktů najdete Yerba maté v nové příchuti Majestic Tea Hruška & Yerba Maté, spolu s jablíčkem, šípkem, ostružníkem, čekankou, svatojánských chlebem.